Wybór odpowiedniego sposobu odprowadzania nieczystości z domu może powodować wiele wątpliwości. Ci, którzy nie mają doświadczeń ze zbiornikami na ścieki, często zastanawiają się nad wieloma aspektami takiego rozwiązania. Począwszy od najlepszego rozmiaru, aż po kwestie zupełnie prozaiczne takie, jak to, czy szambo śmierdzi. Takie przekonanie panuje wśród wielu osób, głównie ze względu na brak odpowiednich informacji lub z powodu doświadczeń sprzed wielu lat, gdy zbiorniki były mniej szczelne lub nie istniały tak nowoczesne metody opróżniania, jakimi dysponujemy obecnie. Dlatego raz na zawsze rozwiejemy tę wątpliwość!

Czy szambo śmierdzi?

Jeśli jest odpowiednio wykonane, szczelne, dobrze zabezpieczone i prawidłowo opróżniane to nie. Nie śmierdzi. Szambo jest połączone z ujściem systemu kanalizacji instalacją, która znajduje się pod ziemią. Ewentualna nieprzyjemna woń – nawet gdyby przenikała przez instalację – nie ma możliwości, by wydostać się na powierzchnię. Zapach nie wydobywa się także z samego zbiornika. Szamba betonowe są tak jak reszta instalacji – umieszczane pod ziemią.

Warunkiem do zainstalowania i prawidłowego działania szamba jest szczelność. Zbiornik nie może przeciekać, gdyż bakterie znajdujące się w ściekach mogłyby zanieczyszczać glebę, wody gruntowe oraz powietrze, a w efekcie powodować choroby. Wobec tego, zbiornik musi być szczelny. A jeśli jest szczelny tak, że nie wydobywają się z niego ścieki, to nie wydobywa się także nieprzyjemna woń.

Opróżnianie szamba a zapach

Zaleca się, aby opróżnianiem zbiornika zajmowali się doświadczeni i odpowiednio przeszkoleni fachowcy, którzy świadczą usługi asenizacyjne. Taka ekipa nie tylko wie, jak zrobić to poprawnie, by ciecz – wraz z wonią – ze środka nie przedostała się na zewnątrz. Wiedzą również jak zrobić to szybko i dokładnie.

Ponadto, fachowcy dysponują odpowiednim sprzętem, czyli pojazdem z wężem odprowadzającym nieczystości do większego zbiornika. Samo opróżnianie nie wymaga więc otwierania całego szamba, co minimalizuje możliwość przedostawania się zapachu na zewnątrz. Wąż umieszcza się w otworze, który wystaje nad pokrywę zbiornika. Po wprowadzeniu węża rozpoczyna się opróżnianie zbiornika. Odbywa się to poprzez przepompowywanie nieczystości do zbiornika umieszczonego na pojeździe. Zazwyczaj nie zajmuje to dużo czasu, szczególnie gdy nieczystości płynne są odprowadzane regularnie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzyjemnych woni można zawczasu zneutralizować, stosując zabiegi pielęgnacyjne. Na rynku istnieje wiele środków – szczególnie aktywatorów biologicznych – przeznaczonych specjalnie do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów, które mogą wydobywać się z szamba. Preparaty te zwierają liczne bakterie oraz enzymy, które niszczą bakterie i drobnoustroje, a także osady, wydzielające nieprzyjemne wonie.

Czyszczenie

Regularne czyszczenie również pomaga w utrzymaniu higieny oraz neutralizacji nieprzyjemnego zapachu. Mówimy nie o czyszczeniu mechanicznym, lecz biologicznym. Do takiego zabiegu również służą odpowiednie preparaty, czyli środki biologiczne (szczepy bakterii) i chemiczne (dezynfekujące). Mają one na celu rozkładanie osadów, usuwanie bakterii i innych drobnoustrojów, a także udrażnianie rur i pozostałych elementów instalacji.

Powody wydzielania nieprzyjemnego zapachu – dlaczego szambo śmierdzi?

Niekiedy nieprzyjemne zapachy mogą się pojawić, nawet jeśli zbiornik został zakupiony u doświadczonego producenta i jest regularnie opróżniany oraz czyszczony. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu, wydobywającego się ze zbiornika lub instalacji, może być kilka. Do najczęstszych należy:

  • niewłaściwa eksploatacja,
  • źle zainstalowana lub niedrożna instalacja,
  • przepełnienie zbiornika,
  • uszkodzenie zbiornika,
  • nieobecność odpowiednich kultur bakterii, które rozkładają zanieczyszczenia.

Zazwyczaj trudno rozpoznać przyczynę od razu, dlatego warto skorzystać z usług asenizacyjnych. Po opróżnieniu zbiornika można podjąć dalesze działania, w tym dokonać kontroli szczelności szamba oraz instalacji. Kontrolę powinna przeprowadzić osoba, posiadająca uprawnienia budowlane.