Działki, na których nie ma możliwości podłączenia się do miejskiego systemu kanalizacyjnego, trzeba wyposażyć we własny system odprowadzania nieczystości. Rozwiązaniem w tej kwestii jest specjalny zbiornik na ścieki. Jednakże, aby niezawodnie służył on przez wiele lat, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Czystość osadnika oraz rur kanalizacyjnych jest niezwykle ważna dla higieny i zdrowia, dlatego w tym materiale opowiemy, czy warto stosować preparaty do szamba, jakie są ich rodzaje i jak działają.
Spis treści
Preparaty do szamba – czy warto je stosować?
Odpowiedź na to pytanie jest związana z celem, w jakim stosuje się preparaty. Środki, o których mowa w tym materiale, mają dwie zasadnicze funkcje. Przede wszystkim neutralizują nieprzyjemne zapachy oraz fizycznie zmniejszają ilość ścieków. Nieprzyjemne zapachy mogą pojawiać się, gdy ścieków w zbiorniku jest za dużo lub jest on nieszczelny. W efekcie mogą negatywnie wpływać na komfort podczas korzystania z działki. Woń płynąca od osadnika doskwiera szczególnie wiosną i latem, gdy więcej czasu spędza się w ogrodzie lub na podwórku.
Stosowanie odpowiednich preparatów jeśli posiadacie szamba betonowe jest dobrym rozwiązaniem również dlatego, że pomaga zmniejszyć ilość ścieków oraz pozbyć się osadu na dnie zbiornika. Dzięki temu zmniejsza się częstotliwość opróżniania osadnika, przy zachowaniu jego funkcjonalności. To z kolei wiąże się ze zmniejszeniem kosztów za wynajem specjalnej firmy, odpowiedzialnej za wywóz nieczystości z szamba.
Warto zatem zainwestować w tego typu preparaty ze względów finansowych, higienicznych oraz funkcjonalnych. To jednak nie wszystko. Dobrze jest zadbać o szambo specjalnymi preparatami, aby fermentujące nieczystości go nie uszkodziły i nie przedostały się do gleby. Zarówno w przypadku zbiorników betonowych, jak i wykonanych z tworzywa, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, jednak lepiej jest działać zawczasu.
Rodzaje środków do szamba
Podstawowym i jednocześnie najbardziej popularnym sposobem na oczyszczanie szamba są preparaty biologiczne (nazywa się je też aktywatorami), czyli specjalne kultury bakterii. Często uzupełnia się je środkami chemicznymi, np. preparatami do dezynfekcji. Szczepy bakterii występują w kilku formach. Można wybrać:
- tabletki – łatwe oraz wygodne w stosowaniu i dozowaniu. Składają się z mikrobiologicznego koncentratu, specjalnych wypełniaczy oraz spoiwa, które utrzymuje mieszankę w formie kapsułki;
- proszek/granulat – sprzedawany w opakowaniach w postaci saszetek, worków lub wiaderek. Środek ten zawiera mikrobiologiczny koncentrat oraz wypełniacze, odpowiedzialne za nośność. Niekiedy trzeba go samodzielnie dozować;
- płyn – może generować trudności związane z przechowywaniem lub dozowaniem. Pojemniki z aktywatorem w formie płynnej muszą być szczelnie zamknięte. Składają się z aktywnej mieszaniny kultur bakterii i specjalnych enzymów.
Dlaczego warto? – działanie aktywatorów
Wszelkie biopreparaty do szamba mają za zadanie wspieranie naturalnych procesów fermentacji. Efektem tych procesów jest rozpuszczenie osadu z dna zbiornika oraz udrożnienie rurociągów, które doprowadzają nieczystości do zbiornika. Pomaga także w zahamowaniu rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. To z kolei przekłada się na higienę, dobry stan zbiorników i wieloletnią funkcjonalność.
Zaaplikowany do szamba aplikator rozpoczyna lub podtrzymuje naturalny proces oczyszczania. Bakterie z tabletek, płynu lub proszku aktywują się, rozmnażają, a przede wszystkim żywią się materią organiczną, znajdującą się w zbiorniku. Tym sposobem rozkładają ją na związki proste, które są nieszkodliwe i płynne. Im więcej bakterii znajdzie się w zbiorniku, tym szybciej zneutralizują one nieczystości.
Podsumujmy – dlaczego warto stosować preparaty do szamba?
Istnieje bardzo wiele powodów, dla których warto regularnie stosować aktywatory biologiczne. Przede wszystkim środki te:
- są ekonomicznym rozwiązaniem problemu wypełnionego zbiornika;
- cechują się skutecznością – w stosunkowo krótkim czasie likwidują problem;
- neutralizują nieprzyjemne zapachy – zatem zwiększają komfort użytkowania;
- są naturalne – jeśli przedostaną się do gleby, to nie wpłyną na stan środowiska;
- udrażniają rury kanalizacyjne;
- są łatwe w użyciu.