W każdym gospodarstwie domowym występują ścieki. Doskonałym pomysłem jest odprowadzanie ich do szamba betonowego. Szambo betonowe jest jednym z popularnych sposobów gromadzenia ścieków w domach jednorodzinnych oraz małych gospodarstwach rolnych. Jednakże istnieją pewne wątpliwości co do tego, czy taka konstrukcja jest naprawdę ekologiczna. W tym artykule omówimy zalety szamba betonowego oraz ich wpływ na środowisko.

Zalety szamb

Pierwszą zaletą szamba z betonu jest jego trwałość i odporność na korozję, co pozwala na długotrwałe użytkowanie. Zbiornik bezodpływowy, wykonany z cementu charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością, zarówno na działanie środków chemicznych, jak i na czynniki środowiskowe. Nie zamarza zimą oraz nie niszczy się od wilgoci. Ponadto jest ono wytrzymałe na silne obciążenia mechaniczne, co czyni je odpowiednim rozwiązaniem dla nieruchomości, które są używane w celach przemysłowych lub rolniczych. Szambo jest stosunkowo tanim rozwiązaniem problemu z kanalizacją, nawet wraz z dowozem na działkę i montażem. Dodatkowo żelbeton, z którego wykonane są szamba, jest ciężki, co sprawia, że zbiornik zyskuje na stabilności, dobrze osadza się w gruncie i nie grożą mu uszkodzenia mechaniczne. Dzięki dużej wadze szambo nie jest podatne na działanie wód gruntowych, skutkiem czego nie zostaje wypchnięte lub przesunięte pod ich naporem.

Czy zbiornik betonowy na szambo to ekologiczne rozwiązanie?

Oczywiście! Zbiornik betonowy jak najbardziej ma pozytywny wpływ na naszą planetę. Przede wszystkim ze względu na to, że beton wykonuje się z naturalnych komponentów. Umieszczone pod powierzchnią ziemi szambo jest całkowicie bezpieczne dla gleby i w żaden sposób nie narusza jej odczynu pH. Co więcej, jest to ekologiczne rozwiązanie, ponieważ cement niweluje ryzyko przedostania się nieczystości odprowadzanych z gospodarstwa domowego do podłoża. Decydując się na zakup szamba, możesz być pewien, że w żadnym aspekcie nie zaszkodzisz naszemu środowisku.