Powszechna jest opinia, że tego typu pojemniki służą do odprowadzania nieczystości. Po części jest to prawa. To ich najczęstsze – ale nie jedyne – przeznaczenie. Zastosowania, jakie mają zbiorniki betonowe, są bardzo szerokie. Oczywiście są zależne od rodzaju, wielkości i grubości pojemników. I oczywiście od indywidualnych potrzeb tych osób, które decydują się na takową inwestycję. Do czego można wykorzystać pojemnik z cementu? Odpowiemy na to pytanie w tym materiale.
Spis treści
Zastosowanie zbiorników betonowych – szambo
Duża popularność cementowych pojemników, które pełnią funkcję szamba, wynika z potrzeb użytkowników. Wiele domów jednorodzinnych i letniskowych musi korzystać z takiego sposobu odprowadzania nieczystości ze względu na to, że nie mają możliwości podłączenia się do miejskiej kanalizacji. A nieczystości z urządzeń sanitarnych, muszą być gdzieś odprowadzane, aby nie stanowiły zagrożenia dla ludzi, zwierząt i środowiska.
Ze względu na kwestie higieniczne oraz zdrowotne, zbiorniki muszą być wytrzymałe i szczelne. Szamba betonowe sprawdzają się więc idealnie, gdyż cement zatrzymuje nieprzyjemne zapachy, nie przepuszcza bakterii do gleby i nie jest podatny na działanie związków i reakcji chemicznych, które powstają we wnętrzu.
Zastosowanie w rolnictwie – przechowywanie nawozów naturalnych
Co ciekawe zbiorniki betonowe o określonej pojemności oraz kształcie, można wykorzystać do przechowywania gnojownicy lub gnojówki, czyli naturalnych nawozów. Rolnicy cenią sobie to rozwiązanie ze względu na to, że umożliwia ono długotrwałe przechowywanie nawozów, pochodzących od różnych gatunków zwierząt, do czasu ich wykorzystania. To nie wszystko. To także trwała i funkcjonalna inwestycja. Cement jest odporny na substancje chemiczne, chroni przed przedostawaniem się bakterii i nie przepuszcza zapachu.
Inne przykłady zastosowania – zbiornik na deszczówkę
To rozwiązanie przydaje się szczególnie wtedy, gdy na działce jest założony ogródek lub rabatki. Dla roślin – kwiatów, warzyw, krzewów oraz drzew – najlepsza jest naturalna woda, która nie jest przefiltrowana i pochodzi właśnie z deszczu. Niestety pogoda bywa kapryśna, więc miłośnicy flory nie mogą liczyć na regularne opady. W okresach suszy, które zdarzają się dość często, szczególnie latem, kiedy woda jest potrzebna roślinom do kwitnięcia oraz owocowania. Rozwiązaniem, które pozwala magazynować i w odpowiednim momencie wykorzystać ciecz, jest zbiornik betonowy.
To zastosowanie pojemnika jest nie tylko praktyczne, ale również ekonomiczne, gdyż do podlewania roślin nie trzeba wówczas używać wody z kanalizacji.
Woda zmagazynowana w takim pojemniku może przydać się nie tylko do podlewania roślin. Jest również zabezpieczeniem w razie usterek kanalizacji i innych okoliczności, w których dostęp do bieżącej wody jest utrudniony. Woda deszczowa magazynowana w betonowym zbiorniku nie może być stosowana do celów spożywczych, ale nada się do mycia podłóg, sprzętów, mycia roweru, a także do spuszczania nieczystości w toalecie.
Przykłady zastosowania – betonowy zbiornik przeciwpożarowy
W małych miejscowościach i na terenach podmiejskich, na których chętnie budujemy domy, szybka interwencja państwowej lub ochotniczej straży pożarnej może nie być utrudniona. Jednakże, gdy pojawia się ogień, każda minuta i kropla wody liczą się dla uratowania zdrowia i życia ludzkiego, a także uratowania mienia, np. domu, pomieszczeń gospodarczych, magazynów lub plonów rolnych. Szybka interwencja oraz spory zapas wody ułatwią opanowanie pożaru.
Spiżarnia, magazyn lub składzik – czyli piwniczka ogrodowa
Odpowiedniej wielkości zbiornik betonowy znajduje zastosowanie jako piwniczka na przetwory, wino lub plony z ogródka. W tego typu obiekcie panują stałe warunki – jest w nich chłodno, ciemno i sucho – które umożliwiają długotrwałe przechowywanie żywności, ale nie tylko. Taka przestrzeń może posłużyć także do przechowywania narzędzi ogrodowych, nawozów do roślin i wielu innych przedmiotów, na które zabrakło miejsca w domu.
To nie wszystkie zastosowania betonowych zbiorników. Tak, jak wspomnieliśmy na początku, sposób wykorzystania tego obiektu jest zależny od potrzeb użytkowników. Trwały materiał, łatwość w budowie i nieduży koszt sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie.